Final Haftasında Stresimizi En Aza İndiriyoruz.

0
320
views
final haftası

Final haftasında sınavlara karşı olan stresi yenmek için ne yapılabilir?

Öncelikle hoş geldiniz. Final haftasından hepinize selamlar. Düşündüm sizlerle neler paylaşabilirim diye. Malum final haftasındayım. Normal şartlarda şu an sınavlara yönelik çalışıyor olmam lazım. Yok çalışmadım diyemem final haftasının son dersinin yarısından çoğunu bitirdim. Sınav 2 hafta sonra. Neden mi son sınava çalıştım da Salı günü olan sınava daha çalışmadım. Şundan dolayı, sınav son gün o zaman kadar daha çok zaman var ve önünden sınavlara girip çıkacağım havalar da güzel mi güzel. O sınava haftaya çalışmaya kalkamam, çalışamam da. İşte öyle bir giriş yaptım bu haftaya. Şimdi sizler için final haftasında neler yapılabilir nasıl sınav stresini kırabiliriz ile ilgili bir yazı yazmaya çalışacağım.  Şuan bende stresimi hafiften geçirmiş durumdayım.

Öncelikle ne demiş Bill Gates bir ona bakalım.

“Sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir.”

Ya aslında bu söz sanırım tam bizim için söylenmiş. Biz, biz derken büyük bir çoğunluktan bahsediyorum, genellikle sınavlara son gün çalışırız. Bu durumda şöyle bir şey söylemek istiyorum. Son güne bıraktınız ya şimdi çalışmaları işte tam bu sırada uykusuz kalacaksınız, sabaha kadar o derse çalışacaksınız ve kafanız artık sizden bağımsız olacak. Naçizane tavsiyem eğer yine de son gün çalışacağım ben arkadaş diyorsanız, birkaç gün önceden derslerinizi bir gözden geçirin ve bir aşinalık kazanın. Kazanın ki o akşam derse çalışırken boş zaman harcamayın. Hap bilgileri bulun oralarda yoğunlaşın eminin bu şekilde minimum 50 alırsınız. Umarım 😊. Şimdi bu sırada yaşayacağınız o strese yoğunlaşalım.

Evet kısa bir hazırlıktan sonra gelelim sınav haftası içerisine. Öncelikle derslere bilgisayardan çalışırken ya da şarkı dinleyerek çalışırken aklınıza çeşit çeşit fikirler gelecek. Fakat siz kendinize “Dur ya sınav var sınava odaklan.” Gibi boş sözlerle kendinizi gaza getirmeye çalışacaksınız. Derse çalışmak size zulüm olacak ve ne yapacaksınız. O şarkının size hatırlattığı ve çocukluğunuzun büyük bölümünü harcadığınız o oyunlar aklınıza gelecek. Mesela ne olabilir Knight Online veya Silkroad gibi oyunlar. İşte bu sırada hemen internete giriyorsunuz ve o oyunu indirip kısa bir süreliğine çocukluğunuza gidiyorsunuz. Ve bu sırada dünya sizin mutluluğunuzu izlemeye başlıyor. Hiçbir şey umurunuzda olmuyor ve yaşasın sınav stresinizi kalmıyor. Evet bu bir yöntem.

Knight Online
Knight Online

Oyunumuzu oynadık. Yeter biraz daha ders çalışalım. Oturdunuz çalışıyorsunuz fakat kafanız yine zehir gibi, fikirler, projeler, anılar gözünüzün önünde canlanıyor. Sonra diyorsunuz ki ya harbiden böyle bir proje yapılamaz mı? Ne duruyorsunuz açın interneti araştırın. Araştırmak çok önemlidir. Sınav kimin uğrunda siz bu projeyle belki de bir Bill Gates olacaksınız. Kapatın defteri kitabı hadi araştırın. Korkmayın yaz okulları var ya da en kötü alttan alırsınız. Bakarsınız sizde milyoner olursunuz. Bu dünyanın sizin projenize ihtiyacı var unutmayın. Sınav mı kimin umurunda stres mi bitti gitti 😊

Belki de anılarınız canlandı gözlerinizde. Özlemleriniz o defterde yaptığınız işlemlerin içinde canlanmaya başladı. Baktınız defterde o anları görüyorsunuz. Film gibi izlemeye başladınız. Bu durumda hala ders mi çalışacaksınız. Boş verin ya ne dersi.

Yani kısacası sizde alın elinize bir kalem bir kâğıt aklınızdakileri yazın bakarsınız bir şair olursunuz.

Sınava dair bir stresiniz kalırsa aşağıda yorumlardan belirtmenizi bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here