Kali Linux Nedir? Öğrensek Ne Olur?

0
592
views
kali
kali

Bu yazımda birazda siber güvenlik konusuna değineceğim. Burada Kali Linux kurulumu ile başlayacağım.

Öncelikle nedir bu Kali Linux.

Bu şekilde bir arayüze sahip olan Linux İşletim Sisteminin bir türüdür. CD’den başlatma seçenekli BackTrack yapımcıları tarafından 2013 yılında oluşturulmuş olan bir güvenlik kontrol işletim sistemi. İçerisindeki araçlar sayesinde birçok alanda (ağ, Windows, Arduino) güvenlik testi yapmak ve yazılım geliştirmek mümkün. Masaüstü ortamı olarak BackTrack’teki gibi KDE seçeneği yok; yalnızca GNOME masasütü ortamı kullanılabilir durumdadır. KDE, GNOME ne demek diye sorabilirsiniz. Gnome(GNU Network Object Model Environment), GNU Projesi’ nin bir parçası olarak Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır. KDE(K Desktop Environment), Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. Kali Linux kısaca bu şekilde açıklanabilir. Kurmak istersek nasıl kurarız. İşte burda bir arkadaşımın videosunu kullanacağım. Öncelikle tavsiyem sanal olarak kurmanızdır. Kurulum. Bu linkde gereken ayrıntılar mevcuttur. Fakat kendisi ubuntu kurmuş biz kaliyi kurmak için Kali Donwload adresinden kalinin iso dosyasını kendi işletim sisteminize göre indirin. Daha sonra aynı adımları uygulayarak yükleyebilirsiniz.

Kali öğrenmek size ne katacaktır? Bana ne kattı?

Kali, aslında hazır araçların olduğu bir sistemdir. Bu araçlar sayesinde kişiler, çeşitli sitelere, veritabanlarına veya herhangi bir yere saldırı gerçekleştirerek veri toplarlar veya o yerin kullanımını geçici süre veya kalıcı olarak kullanıma kapatırlar. Yani aslında bu hazır araçlar sayesinde bunları yapabiliyorlar. Peki bu kadar kolay mı? Bir programı açıp git aydinserhatsezen.com adlı siteye saldır veri tabanını aç içindekileri topla gibi şeyler. Evet aslında bu kadar kolay fakat bu yapılan aslında bir iş değildir. Ayrıca bu araçlarla hava atan kişilere hacker terminolojisinde script kiddie de denir. Duyarsanız bilginiz olsun. Yani demem o ki bu araçlar sayesinde bazı şeyler yapmak iş değil. He Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz tabi ki. Fakat gerçek bir siber güvenlik uzmanı olmak istiyorsanız yada herkesin ağzında dolaşan hacker olmak istiyorsanız. Öncelikle Kali gibi bir platformu oluşturabilen, teknolojik gelişmelere hakim ve bu teknolojinin nasıl geliştiğini, nasıl çalıştığını bilen ve tüm detaylarıyla inceleyebilen ve üretebilen. Ayrıca kullandığı araçların haricinde geliştirdiği test veya saldırı metodlarını kendine göre düzenleyebilen bir seviyeye gelmelidir.
İçinde bulunduğu durumun farkında olmayan o duruma ayak uyduramaz ve dışlanır. Dışlanmamak için farkındalık önemlidir. Bu yüzden teknolojik gelişmeleri takip etmeli ve bu teknolojideki açıkları tespit etmeli.
Tüm bunlardan sonra eğer sizde bu tempoya ayak uydurabileceğinizi düşünüyorsanız bu konu üzerinde çalışmalara bir an önce başlamalı ve yorulmadan devam etmelisiniz.
Bu tempo sırasında sosyal hayatınızda aksamalar olacaktır. Eğer diyorsanız “Arkadaşım zaten sosyal hayatım yok” o zaman bu konuya balıklama girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Günümüzde siber güvenlik uzmanı açığı oldukça fazla. İş alanı çok geniş. Hatta çoğu siber güvenlik şirketi sizden üniversite diploması da istemiyor. Sadece meraklı, araştıran, ilgili ve bilgili olun yeterli. Ama bu üniversite okumayın demek değil. Tabi ki okuyup diplomanız olursa daha iyi olur sizin için.
Bu kali Linux öğrenme sürecinde şahsen araştırmanın önemini ve elbette olmazsa olmaz İngilizcenin önemini gördüm. Bilgisayar dünyasında en önemli kaynaklar İngilizcedir. Bunun için İngilizcemi oldukça geliştirmeye çalıştım. Sabaha doğru yatıp öğlen uyanmanın keyfini tattım. Belki de en eğlenceli ya da en güzel anlar bu zamanlardı. Çünkü bir gece geçiyor ve sizin kulağınıza gelen ilk araba sesi ve gördüğünüz güneş ışığı o tüm geceki yorgunluğu üstünüzden alıp size bir rahatlama veriyor. Yani bana verdi size de verecektir. Hikaye kısmı bu.
Yani benim naçizane tavsiyem sürekli yeni şeyler öğrenmeye gayret edin. Bu sizi daha dayanıklı ve sorunlar karşısında daha soğuk kanlı davranmanızı ve sorunlara karşı düşünerek, araştırarak daha doğru çözümler bulmanıza faydası olacaktır.
Peki Kali Linux için öncelikle temel Linux bilgisine sahip olmanızda fayda var. Bunun için çok yararlı olduğunu düşündüğüm bir kaynağı sizinle paylaşacağım. Bu kaynağı incelemenizde fayda var. IntelRAD ekibi ile hazırlanan Kali ile Linux’e Giriş Dökümanı.

KaliIntelRAD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here